Przejdź do treści

Tabela

Lp. Lokalizacja Czas powstania Opis Zdjęcie Uwagi
1 Arciechów

Radzymin Gmina

Kapliczka w typie przeszklonej latarni z blaszanym dwuspadowym daszkiem na murowanym, dwupoziomowym cokole. Wewnątrz figura Najświętszej Maryi Panny. Ogrodzona drewnianym płotkiem.

Na rozparcelowanym po wojnie 200-hektarowym majątku dziedzica Skalskiego, ojciec i syn Franciszek i Jan Sokołowscy wybudowali pod jesionem kapliczkę z figurą NMP.
2 Arciechów

Radzymin Gmina

Krzyż żelazny na wielopiętrowym zwężającym się ku górze kamiennym cokole. Krzyż liściasty, kowalskiej roboty z ornamentami wzdłuż belek. Od frontu, na czwartym od dołu piętrze cokołu ryngraf MB Częstochowskiej.  Poniżej nieczytelne napisy wskazujące datę. Ogrodzony żelaznymi łańcuchami.

Kapliczka w arciechowie
3 Arciechów Myszyniec

Radzymin Gmina

Krzyż żelazny z kapliczką. Krzyż gałkowy z figurą Chrystusa osłoniętą blaszanym daszkiem. Krzyż konstrukcji szkieletowej. W dolnej części pionowej belki kapliczka z figurą Najświętszej Maryi Panny osłonięta daszkiem. Ogrodzony żelaznym płotkiem.

4 Borki – Siwek

Radzymin Gmina

Krzyż drewniany z kapliczką. Krzyż z figurą Chrystusa osłoniętą blaszanym daszkiem. Przy pionowej belce kapliczka drewniana skrzynkowa z reprodukcją obrazu Matki Bożej, powyżej reprodukcja zdjęcia św. Jana Pawła II.

5 Borki

Radzymin Gmina
1970r.

Krzyż żelazny z figurą Chrystusa na kamiennym cokole. Krzyż gałkowy, promienisty, z rów-noległymi relingami wzdłuż obydwu ramion. Na cokole od frontu data „1970” oraz reprodukcja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przy krzyżu na stoliku figura Najświętszej Maryi Panny. Ogrodzony żelaznym płotkiem.

6 Borki

Radzymin Gmina

Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa na cokole murowanym z kamieni polnych.

Figurę zakupioną i poświeconą na Jasnej Górze ustawiła na posesji teściowa obecnej opiekunki obiektu.
7 Borki

Radzymin Gmina

Kapliczka murowana, wnękowa, wielopoziomowa. Czterospadowy blaszany dach zwieńczony krzyżem. W zamkniętej szybką półokrągłej wnęce figura Matki Bożej Różańcowej.

8 Borki – Teresin

Radzymin Gmina

Krzyż żelazny z kapliczką na murowanym cokole. Krzyż gałkowy z figurą Chrystusa osłoniętą blaszanym daszkiem. Kapliczka żelazna z dwuspadowym daszkiem, we wnęce zamkniętej szybką figura Najświętszej Maryi Panny. Cokół kilku-stopniowy. Ogrodzony żelaznym płotkiem.

9 Cegielnia

Radzymin Gmina

Krzyż żelazny z kapliczką. Krzyż z figurą Chrystusa osłoniętą blaszanym daszkiem. Przy pionowej belce krzyża kapliczka że-lazna wnękowa z daszkiem dwuspadowym. W zamkniętej szybką wnęce figura Matki Bożej Różańcowej. Ogrodzony żelaznym płotkiem.

10 Cegielnia

Radzymin Gmina

Grota murowana o łukowatym sklepieniu z krzyżem na szczycie. Wnęka przeszklona dwudzielną szybą. Wewnątrz figura Najświętszej Maryi Panny. 

11 Cegielnia Al. Jana Pawła II

Radzymin Gmina

Krzyż żelazny gałkowy z figurą Chrystusa osłoniętą blaszanym daszkiem. Ogrodzony żelaznym płotkiem.

12 Cegielnia

Radzymin Gmina
1930r.

Krzyż żelazny gałkowy, promienisty z figurą Chrystusa na murowanym cokole. Na cokole dwie tablice z napisami: „POLSKO! WSZAK MYŚMY Z TWEGO ZROBILI NAZWISKA PACIERZ CO PŁACZE I PIORUN CO BŁYSKA J. SŁOWACKI” oraz „ CHWALEBNIE BRONIĄCYM OJCZYZNY W 1920 ROKU W 70-TĄ ROCZNICĘ BITWY POD RADZYMINEM RODACY 15 SIERPNIA 1990 R.”

Krzyż Żołnierski na niewielkim wzgórzu, na szlaku bojowym 85 pułku Strzelców Wileńskich. Został wzniesiony w 10. rocznicę bit-wy z bolszewikami w 1930 r. przez żołnierzy 11 pułku Strzelców Kresowych i 28 pułku Strzelców Kaniowskich w miejsce stare-go, drewnianego krzyża upamiętniającego powstańca styczniowego zmarłego w drodze na Sybir i po-chowanego w tym miejscu. Pod krzyżem 14 sierpnia 1920 odprawiona była błagalna Msza o zwycięstwo nad bolszewikami z udziałem generałów Józefa Hallera, Franciszka Latinika i Jana Rządkowskie-go. Podobno przy tym krzyżu modlił się także W. Witos, idący w sierpniu 1920 r. z Wyszkowa do Warszawy. Krzyż został odrestaurowany w 1990 r. w 70. rocznicę bitwy.
13 Ciemne, ul. Piłsudskiego

Radzymin Gmina
1918r.

Krzyż drewniany z figurą Chrystusa i kapliczką. Poniżej figury na pionowej belce żelazna płasko-rzeźba: czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami oraz ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. U nasady krzyża figura Chrystusa i tabliczka z napisem: „STAŃ POBOŻNY CZŁOWIECZE, POMYŚL SOBIE, ŻE KRZYŻ WYSTAWIONY NA POCIECHĘ TOBIE 1918 R”. Kapliczka z dwuspadowym daszkiem, wewnątrz duża reprodukcja obrazu Matki Boskiej Karmiącej oraz  MB Częstochowskiej. Ogrodzony od frontu żelaznym płotkiem.

14 Ciemne, ul. Piłsudskiego

Radzymin Gmina

Kapliczka w typie groty ustawionej na kamieniach polnych. Wewnątrz figura Matki Bożej Różańcowej.

15 Ciemne, ul. Piłsudskiego

Radzymin Gmina

Krzyż drewniany z kapliczką. Krzyż z figurą Chrystusa osłoniętą blaszanym daszkiem. Kapliczka drewniana z dwuspadowym daszkiem, bez szybki. Wewnątrz figura Matki Bożej Różańcowej oraz krzyż z figurą Chrystusa.

16 Ciemne, ul. Piłsudskiego

Radzymin Gmina

Kapliczka wnękowa w szczycie domu, półokrągła, z odchodzącymi promieniami. Wewnątrz figura Najświętszej Maryi Panny.

17 Ciemne, ul. Wołomińska

Radzymin Gmina
1938r.

Krzyż betonowy z kapliczką. Krzyż z figurą Chrystusa, nad figurą tabliczka z napisem „INRI”. Krzyż gałkowy, ramiona zakończone szklanymi lampami. Na pionowej belce data „1938”. Kapliczka w typie przeszklonej latarni z dwuspadowym blaszanym daszkiem. Wewnątrz figura Najświętszej Maryi Panny oraz reprodukcja obrazu św. Jana Pawła II. Ogrodzony żelaznym płotkiem.

18 Ciemne, ul. Wołomińska

Radzymin Gmina

Krzyż żelazny gałkowy z figurą Chrystusa na murowanym, trójstopniowym cokole. Ustawiony na podłożu z kostki betonowej, ogrodzony żelaznym płotkiem.

19 Dybów Kolonia, ul. Majowa

Radzymin Gmina

Kapliczka murowana, domkowa, z dachem dwuspadowym zwieńczonym krzyżem prostym. Nad drzwiami wejściowymi przeszklonymi w górnej połowie napis: „MÓDLMY SIĘ”. Na frontowej ścianie tablica z napisem: „ODWIE-DZINY MB Z FATIMY W KOL. DYBÓW VI-VIII 1998 R.” Wewnątrz kapliczki figura MB Fatimskiej.

20 Dybów Kolonia, skrzyżowanie ulic Majowej i Kasztanowej

Radzymin Gmina
1982r.

Krzyż żelazny z kapliczką na murowanym cokole. Krzyż z figurą Chrystusa, gałkowy, promienisty. Wokół figury ażurowe zdobienia. Żelazna kapliczka z dwuspadowym daszkiem zwieńczonym krzyżem prostym. W zamkniętej szybką wnęce figura Najświętszej Maryi Panny. Na cokole napis: „1982 JEZU ZBAW DUSZĘ MOJĄ”. Ogrodzony żelaznym płotkiem.

21 Łąki

Radzymin Gmina
1992r.

Krzyż drewniany z kapliczką. Krzyż gałkowy z figurą Chrystusa osłoniętą blaszanym daszkiem. Przy pionowej belce kapliczka żelazna z daszkiem dwuspadowym zwieńczonym krzyżem. W szczycie data „1992”. W zamkniętej szybą wnęce figura Najświętszej Maryi Panny i reprodukcje obrazów. Ogrodzony żelaznym płotkiem.

22 Łąki

Radzymin Gmina
1918r.

Krzyż drewniany prosty z figurą krytą daszkiem, Wzdłuż belek florystyczne ornamenty kowalskiej roboty. Na belkach napisy: „OD POWIETRZA", „OD OGNIA", WOJNY ZACHO-", „WAJ NAS PANIE". U dołu napis: „W ROKU WOJNY 1918" oraz „OD MIESZKAŃCÓW  WSI BENIAMINÓW". W dolnej części pionowej belki kapliczka z reprodukcją obrazu MB Częstochowskiej. Ogrodzony żelaznym płotkiem.

23 Łosie

Radzymin Gmina

Murowana kapliczka domkowa z dachem dwuspadowym zwieńczonym krzyżem. Obok krzyż gałkowy z figurą krytą daszkiem z blachy. Obiekty ogrodzone żelaznym płotkiem. 

24 Łosie

Radzymin Gmina

Kapliczka murowana, wnękowa, z dachem blaszanym, czterospadowym, łamanym, zwieńczonym krzyżem. W półokrągłej, zamkniętej szybką wnęce figura Jezusa Chrystusa. Ustawiona na betonowym podłożu. Ogrodzona żelaznym płotkiem. 

25 Łosie

Radzymin Gmina

Kapliczka w typie przeszklonej latarni na wielopoziomowym murowanym cokole. Daszek blaszany czterospadowy. W zamkniętej szybą wnęce figura Najświętszej Maryi Panny.